Külföldön élek
Ha arra szánjuk el magunkat, hogy külhonban éljünk, akkor nem marad más hátra számunkra, mint hogy más emberré váljunk, mint áttelepülésünk előtt. A hely – és kultúraváltás a külső változást jelenti csupán. Ezernyi szálon kötődünk a szülőföldünkhöz: a közös nyelv, a közös kultúra, a közös múlt, a rokonok, a barátok… és a még hosszan folytathatnánk a sort. A belső, pszichés utazás egy sokkal hosszabb és göröngyösebb folyamatot jelent.
Akár egyedül, akár partnerrel vagy éppen az egész családdal vágunk neki a nagy útnak, egyik esetben sem spórolhatjuk meg, hogy elgyászoljuk mindazt, amelyet az otthonunk elhagyásával elveszítettünk. Mindezzel párhuzamosan, számtalan változásra kényszerülünk, hogy az új környezetbe való beilleszkedésünk is sikeres legyen. Ezek a folyamatok lassan zajlanak, és időről-időre próbára teszik a lelki teherbírásunkat.
Praxisomban gyakorta találkozom olyan párokkal, ahol az egyik fél szakmai előmenetele -- és ezáltal a jobb anyagi feltételek megteremtése a család számára -- a fő motiváló erő az országváltást illetően. A másik fél a megszokott rutinból kiszakadva sok esetben „légüres térben” találja magát, így kénytelen “újrateremteni” önmagát. Ugyanis szakmai előélete vagy a befogadó ország nyelvének hiányos ismerete, illetve a gyermekek gondozása miatt csak nehezen tud alkalmazkodni az új körülmények adta kihívásokhoz. Ezek a folyamatok komolyan próbára teszik az egyén stressz- és kudarctűrő képességet, és folyamatos családi konfliktusok forrásává válhatnak.
Míg a családok a szerepek rugalmas átalakítására kényszerülnek, addig az egyedül útrakelőknek eleinte a magánnyal kell megküzdeniük. A támogató rokoni és baráti kapcsolatok hiányában a nehézségek, krízishelyzet nagyobb súllyal nehezednek az egyénre, mint hazai környezetben. A szakemberrel folyatott konzultációnak ezen esetekben különösen nagy megtartó ereje van.
Mivel fordulhat hozzám?
ha félelmei, szorongásai miatt nem tud úgy élni, ahogy szeretne
ha alvási nehézségekkel küzd
ha pánikrohamai vannak
ha úgy érzi, hogy egy súlyos veszteség (pl. szakítás, válás, haláleset) után nem tud továbblépni
ha meggyengült az önbizalma és az önbecsülése
ha folyton nyugtalan, feszült
ha elakadt a párkapcsolata
ha szeretne megszabadulni valamely káros szenvedélyét
ha már semmi nem okoz igazán örömet
ha újra és újra ugyanabba a helyzetbe kerül és nem tudja, hogy miért
ha néhány dolgot meg szeretne változtatni az életében és nem tudja, hogy hogyan fogjon hozzá
Párterápia
A párterápiás foglalkozások segítenek a másik számára láthatóvá tenni és megérteni az egyénben zajló lelki folyamatokat, valamint egymásrahatásuk egyedi mintázatát. Mindezen keresztül kitisztul a pár tagjai közötti kommunikáció és nő a kapcsolatban az intimitás.
Videokonzultáció
Előfordulnak olyan helyzetek az életben, hogy valamely okból kifolyólag a személyes konzultáció nem lehetséges. Ezekre a helyzetekre kínál egyfajta megoldást a videóbeszélgetés.
Előadások és szemináriumok
Országváltás és családi együttélés
Szülővé válni. Az első gyermek születése
Kötődéselmélet: korai anya gyermek kapcsoltról
Az élet felén. Az életközépi válságról
A „Spezialangebot” menüpontban feltüntetett szemináriumok megfelelő érdeklődés esetén magyar nyelven is megrendezésre kerülnek.
Szentgróti Tünde
tanár, klinikai szakpszichológus, egészségpszichológus és szupervízió alatt álló pár- és családterapeuta vagyok. Alapképzésemet Budapesten, szakképzésemet Bécsben végeztem. Bécsben működő praxisomban immáron tíz éve dolgozom egyénekkel, párokkal és családokkal. Szakmai hátterem és sok éves tapasztalom mellett jó magam is külföldön élő, gyakorló szülő vagyok.
Megjelenések
Velem készült beszélgetések, interjúk a magyar nyelvű médiából:
2022
Gyermekeink és a háború
Az ORF Magyarok című műsorától Bognár László beszélgetett el velem arról, miként tudjuk különböző korú gyermekeinket segíteni a háborús híradások által meghatározott időszakban is.
https://volksgruppen.orf.at/magyarok/stories/3149209/
2021